pro kočky
zde můžete najít nabídku na e-shopu:
http://krmivo-pro-kocky.hledejceny.cz/
Složení krmiva je velmi důležité, věnujte mu, prosím, pozornost.
Obecně panuje názor, že existují 3 kategorie granulí:
1. "marketová" (běžně dostupná)
2. prémiová
3. superprémiová
Já se spíše přikláním k tomuto dělení:
1. nevhodná (většinou komerční, příliš levná) - mohou způsobovat zdravotní problémy a nemoci vzhledem k nevhodnému složení (zvracení, průjmy, močové kamínky apod.)
2. vhodná
Dobré krmivo se pozná jak jinak, než podle složení. Jelikož většina z nás nemá možnost jít se podívat, jak a z čeho se krmivo vyrábí, musíme se řídit uváděným složením. Vyznat se v něm je tak trochu věda, proto zde uvádím pouze základní zásady a zbytek si můžete přečíst na stránkách, na které odkazuji.
Pokud chcete kupovat svým kočkám to nejlepší, tak počítejte s tím, že ke shánění budete muset vynaložit trochu úsilí. Cena je u kvalitních krmiv samozřejmě vyšší, ale koupí nejdražšího krmiva si automaticky nepojišťujete kvalitu. Záleží také na maržích, které jsou u kamenných obchodů o hodně vyšší, protože zde jsou vyšší náklady na provoz. Proto se vám kvalitní krmivo, na které narazíte většinou (pouze) na internetu může zdát podezřele levné. Když si ale na internetu najdete dražší komerční krmivo, které je běžně k dostání, zjistíte, že je zde také o poznání levnější.
Nekupujte:
§ barvené granule - barviva Vaší kočce neprospívají a pouze se Vás snaží obalamutit tak, abyste si mysleli, že když dáte kočičce červenou granulku, tak dostává masíčko, a když zelenou, tak je v tom zelenina (krmiva typu Whiskas)
§ nedejte na reklamu - dobré krmivo nepotřebuje reklamu a Vy za ni nepotřebujete platit
§ granule pro psy - kočka má jiné nároky (potřebuje více masa, psí granule mohou obsahovat něco, co kočka nesnese)
§ marketová a také bohužel dobře dostupná krmiva
Seznam často kupovaných "špatných" krmiv, aneb teď pro Vás mám (zřejmě nemilé) překvapení:
§ Whiskas
§ Kitekat
§ Frieskies
§ Pro Plan
§ Ontario
§ Royal Canin (RC)
§ Eukanuba
§ Coshida (stejné jako Whiskas)
§ Animonda Rafiné
§ Brit
§ Hill's Science Plan
§ IAMS
Nenechte se zmást testy na kvalitu krmiv. Není v nich testováno to, co by mělo, a výsledky bývají podplacené, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila. Také odborné "NEZÁVISLÉ" články nejsou tak nezávislé, jak bychom si přáli. Zejména se to týká metody BARF, tak často opěvované a z druhé strany zahěné.
A teď dobrá zpráva, existují i dobrá krmiva - hlavní hledisko je obsah masa:
§ Acana
§ Arden Grange
§ Applaws
§ Orijen
§ Leonardo
§ Felidae
§ Eagle Pack Holistic